Училищно състезание по информационни технологии за ученици от 5 до 12 клас
гр.Своге
14 Март 2012г.
Организатор: Професионална гимназия „Велизар Пеев”- гр.Своге
Регламент
1. Общи положения
Състезанието се провежда за втори път на територията на община Своге. Целта му е да се предостави възможност на учениците за изява, като мотивира учителите за работа с такива с изявени способности в съответните области при използването на компютърни технологии в учебния процес и училищния живот.
В състезанието могат да участват ученици, разделени в три възрастови групи:
- Първа група – V – VII клас
- Втора група – VIII – X клас
- Трета група – XI – XII клас
Участниците трябва да защитят пред комисия собствени проекти, които ще се изработват на място (с изключение на проектите в категория Уеб сайт, които се изработват предварително), по зададена от журито тема. В деня на състезанието те ще получат материали по темата и в рамките на 3 часа всеки състезател трябва да подготви проекта, който да представи пред журито и публиката. Редът на представяне се определя предварително чрез жребий. Оценяването се извършва съгласно критериите за всяка категория.
Всеки участник има до 15 мин. да представи проекта си, като 5 мин. от тях са за въпросите на журито и публиката.
Представянето се оценява от 0 – 100 точки.
Учениците, желаещи да участват в състезанието трябва да заявят своето участие до 08.03.2012г. на e–mail: [email protected].
В заявката всеки участник трябва да напише трите си имена, училище, клас и направление, в което ще участва, както и ако има възможност да работи на собствен лаптоп.
2. Направления:
- Направления за разработване на проекти за участие в състезанието по ИТ за Първа група V – VII класове: Компютърна графика и текстообработка
Използвани приложни програми: Paint и Microsoft Word
- Направления за разработване на проекти за участие в състезанието по ИТ за Втора група VIII – X класове: Компютърна презентация
Мултимедийният продукт трябва да демонстрира представяне по избраната тема с използването на достатъчно атрактивни и естетични мултимедийни възможности.
Използванa приложни програми: Microsoft Power Point
- Направления за разработване на проекти за участие в състезанието по ИТ за Трета група XI – XII класове: Уеб сайт и Мултимедийни клипове
Уеб сайт
Проектите в категория Уеб сайт се изработват предварително на тема: „Моят роден град“. В един проект могат да участват в екип до 2 ученика, под ръководството на научен ръководител и/или консултант по съответния учебен предмет. В деня на състезанието проектът се защитава пред комисия. Сайтът трябва да бъде публикуван в Интернет и да бъде реално съществуващ и достъпен по време на състезанието. Налични са карта на сайта и страница, възможности за статистика, с която са представени авторите на проекта.
Акцентът при изработване на проектите в това направление е върху използването на подходящи информационни технологии за създаване на съвкупност от логически свързани web страници, които имат общ адрес в Интернет. Те може да съдържат едновременно, или в различни комбинации, текст, снимки, графични елементи, звук, анимация и видео. Оригиналността в прилагането на технологиите играе важна роля. При оценяването съществено значение имат потребителския интерфейс и графичното оформление.
Разрешава се използването на следните технологии: HTML, CSS, XML, JavaScript и VBScript ActionScript на Adobe Photoshop, както и готови системи за изграждане на сайтове като Adobe Dreamweaver, Microsoft Office FrontPage и други HTML WYSIYG редактори.
Мултимедийни клипове
Мултимедийните клипове могат да бъдат клипове с времетраене 3 минути и филми до 7 мин., обработени с подходящ софтуер, мултимедийна реклама /аудио и видео/. Когато говорим за мултимедията като дигитално изкуство от една страна обръщаме внимание на емоционалното й въздействие върху потребителя, защото една от целите в изкуствата е да се предизвика емоция. От друга страна важна е и степента на използваните дигитални технологии в разработването на проекта.
Типични средства за изготвяне на подобно приложение са MS Movie Maker, Sony Vegas и др.
3. Общи критерии за оценяване
- Функционалност и завършеност
- Ползваемост и достъпност
- Възможности за подобряване и обновяване
- Потребителски интерфейс и дизайн
- Използване на авторски елементи
- Технологична изрботка
- Приложение на проекта в учебния процес
4. Критерии за оценяване по категории
Категория „Компютърна графика и текстообработка” V – VII клас
Категория „Компютърна презентация” – VIII – X клас
Категория „Мултимедийни клипове” XI-XII клас
Категория „Уеб сайт ” – XI – XII клас