
На 10 май 2012 година Литературен клуб ,,Александър Вутимски” при ПГ ,,Велизар Пеев” за пореден път бе домакин на значимо културно събитие. Учениците от секция ,,Родознание” към проект ,,Успех” с ръководител г- жа Юлияна Геловска организираха и проведоха среща с г-н Боян Балкански.
Боян Балкански е виден наш съгражданин и творец. Човек с разностранни интереси – с изключително отношение към българския език и литература, към българската история, краевед, изследовател на старините. Една уникална енциклопедична личност, един истински родолюбив българин. Из под перото му на бял свят излизат стотици художествени, публицистични, научни, журналистически произведения. Автор е на 8 книги с поезия, хумор, сатира, афоризми, анекдоти, епиграми: ,,Поетичен полъх”, ,,Лечебни бодли”, ,,Искречанските шопи”, ,,Искреж от искри”, ,, Българи сред огнищата на древни народи”, ,,Планината на понорите”, ,,Природни дадености” – около 1300 произведения в два тома, от които 2/3 са с висока стойност. Основател на ХТК ,,Искри”. Член на СНБС и на столичния клуб на родоведите и краеведите към ,,Българска генеаложка федерация”. Притежава звание ,,Заслужил родоизследовател и краевед”.
Поводът за състоялата се среща бе свързан с новоизлезлия ,,Речник на говора на с. Искрец, Софийско”, чийто автор е Боян Балкански. Учениците от секция ,,Родознание” имаха възможност да зададат своите въпроси и да се насладят на увлекателния разказ на твореца. Оказа се, че речникът е плод на дългогодишен / почти 40- годишен/ труд на автора. Въпреки че е с голяма научна и художествена стойност, част от информацията е съкратена поради парични затруднения. В сегашния си вид този изследователски труд обхваща около 20 000 думи.
Изключително интересни са замисълът и предисторията на книгата. В цяла България има около 23 речника от този тип, при наличието на 5 000 селища. Този библиографски труд е с изключителна значимост и стойност. Всяка дума от речника има свое значение, всяка дума ,,говори” сама по себе си за етноса – това е една препратка към миналото. Тясна е връзката на българския етнос с другите етноси. Авторът сподели, че десетки диалектни думи от родния край се използват от днешните народи, населяващи земите от Памир и Хиндукуш до Унгария и Италия. Предимстовото на този речник е, че засяга в много голяма степен цялата свогенска община / най- вече на запад от р. Искър/. Тази униклана книга ще заеме достойно място сред духовната култура на района.
Срещата протече сърдечно -с пожелание за нови творчески изяви. Всички участници се убедиха, че г- н Боян Балкански притежава умението да общува с перото и словото – рядко човешко качество, което той наистина владее до съвършенство. Направените снимки ще останат скъп спомен от срещата.
Секция ,,Млад журналист”
Ръководител: Юлияна Геловска
Галерия: