Насилие… факт е, че го има навсякъде около нас. Факт, който е много тревожен. Примери за насилие в училище за съжаление има. Един от тях е историята на Лора Граймс, която е самоубива на 14 години, след като е била системно малтретирана от съучениците си. Момиче, погубило живота си, заради хора, които се радват на чуждото нещастие и болка. Болка, която остава неизлечима. А именно хората, които са тормозели своите връстници, са карали Лора да „проклина”рождението си, да носи болката в очите си и да крие сълзите си. Предсмъртното й писмо е тъжно и изпълнено с много болка и страдание:
…Аз съм човекът, който носи болка в очите си
Аз съм човекът, който винаги крие сълзите си
Аз съм човекът, който живя в страх и насилие толкова време
Аз съм човекът, разрушен от това бреме.
Аз съм човекът, който се давеше в презрение
Аз съм човекът, който проклинаше свойто рождение
Аз съм човекът, когото мачкаше за забавление
Аз съм човекът – от твоето поколение
Това стихотворение ни натъжава, но и ни кара да се замислим за много неща в живота си. Например колко трябва да сме благодарни за всичко, което имаме, за шанса ни в този живот… Шансът, който много деца нямат. Натъжаваме се, като четем всеки един стих, защото разбираме, че животът на това момиче е бил изпълнен с нещастие и самота и защото има хора, чиито души са изпълнени с омраза, а сърцата им са по-твърди и от камък. Сърца, наказани да не изпитват никога чувството любов… любов към света и хората около себе си.
Нека спрем насилието в училище, като се обичаме и ценим всичко, което имаме. За да обича един човек, той трябва да бъде обичан и тя Любовта трябва да е някъде дълбоко в душата на всеки един от нас!
На 27-ми февруари ние, учениците от ПГ „Велизар Пеев”, се облякохме символично с розови фланелки. Така се присъединиха към световната инициатива „Ден на розовата фланелка”. Под това мото всяка година, в последната сряда на месец февруари, в десетки страни се организира Ден за борба с тормоза в училище. На този ден обличайки се в розово, показваме твърдо позицията си, отричаща насилието в училище.
Всичко започва в Канада, като протест срещу инцидент, свързан с тормоз в едно училище в провинция Нова Скотия. Събитието е организирано от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис Прайс. При откриването на учебната година през септември 2007 г. в тяхното училище група по-големи ученици се подиграват и тормозят деветокласник, дошъл на училище, облечен с розово поло, докарвайки го до плач. На следващия ден решават да купят и разпространят сред съучениците си 50 розови тениски в подкрепа на тормозения техен съученик. Скоро тази инициатива на канадските ученици се подема и от хиляди училища по целия свят. През 2011 г. около 1 млн. ученици от над 25 страни отбелязват този ден с различни прояви.
Учениците от ПГ „Велизар Пеев” се облякоха символично с розови фланелки на 27-ми февруари. Така се присъединиха към световната инициатива „Ден на розовата фланелка”. Под това мото всяка година, в последната сряда на месец февруари, в десетки страни се организира Ден за борба с тормоза в училище. На този ден участниците в проявите носят розово, като по този начин категорично заявяват своята позиция на неприемане на тормоза в училище.
В България Денят на розовата фланелка се организира за първи път през 2012 г. Идеята да се включат в световната инициатива бе приета присърце от учениците по време на традиционната за българските училища „Седмица на справянето с тормоза”, проведена през ноември миналата година.
В ПГ „Велизар Пеев” най-активни в работата по програмата за справяне с тормоза в училище и подготовката за „Деня на розовата фланелка” бяха участниците от клуб „ Празници и традиции” и секция „Млад журналист”. В реализирането на инициативата за „Деня на розовата фланелка” се включиха и много ученици.
Подготовката за честването на този празник беше свързана с интересни дейности. Клуб „ Празници и традиции”, съвместно с останалите ученици от 8Б, бяха облечени в розово, а Савина Славова от 8Б подготви презентация за „Борбата с насилието в училище”, посветена на събитието. Разлепените призиви и стихове на български и английски език „ Да се включим” в борбата срещу насилието в училище привлякоха вниманието на всички.. Участниците от секция „Млад журналист“ изработиха оригинално табло с формата на фланелка, символи, които олицетворяваха „Деня на борбата срещу тормоза в училище“ и анкета. Събитието беше уважено от учителите и учениците на ПГ „Велизар Пеев“, които бяха съпричастни с нас и повечето носеха розови дрехи и аксесоари, които определяха тяхната позиция.
Чрез своя опит, чрез своите преживявания и активно участие на 27-ми февруари, учениците от ПГ „Велизар Пеев” –град Своге изразиха своето безкомпромисно отношение към тормоза в училище, за начините за справяне с него и своята съпричастност към световната кауза за борба срещу насилието.
Денят беше доста интересен, различен и интригуващ. Това събитие е сравнително ново за България, но беше посрещнато и отразено в много български училища. В този ден почти всички ученици казахме НЕ на насилието!!!!
Секция „Млад журналист”
Анелия и Габриела 12 е
Галерия:
[youtube_sc url=“http://youtu.be/wib1rvceT8s“]